DraCuLa

28. dubna 2007 v 13:12 | Lili |  Upíři
Dracula


Nejznámější upír - Dracula - prvně se objevující ve stejnojmenné knize Brama Stokera, je do určité míry založen na skutečné historické osobě - moldavském knížeti Vladu Ţepeşovi, řečeném Dráček (Dracula či Drăculea) a Naražeč na kůl resp. Napichovač (Ţepeş). Žil v letech 1431-1476 a proslul svojí krutostí v bojích s Turky (jeho přezdívka Napichovač je založena na oblíbeném způsobu popravy, který užíval k vyvolání strachu a hrůzy ve svých nepřátelích; Dracula je pak zdrobnělinou přezdívky jeho otce - Drak (Dracul) - jíž byl označován jako člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda).
Podle moderních výzkumů ovšem Stoker o skutečném knížeti Vladovi mnoho nevěděl a "legendu" sestavil z jiných legend nemající s Vladem nic společného. V Rumunsku spojení knížete s upírskými legendami nechápou: když už, považovali by ho naopak za bojovníka proti upírům.
Samotný Stoker neupřesňuje, jak se Dracula stal upírem, v pozdějších zpracováních je důvod často náboženský: Jednou když byl Dracula na bitevním poli, jeho žena, oklamána zprávou o jeho smrti, spáchala sebevraždu. Dracula poté proklel Boha, kterému do té doby věrně sloužil a stal se upírem. V jiných zpracováních byl Dracula proklet knězem po vypálení kláštera a toto prokletí ho změnilo v upíra.
Tenhle herec ... uplně skvěle stvrárnil roli Upířího knížete ....Draculu.... a vůbec celý film je skvělý ....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Dělá se ti špatně, když vidíš krev ??

Ano a dost.. 11.9% (95)
Nevadí mi.. 53.3% (426)
Koukám na ni rád/a.. 32.4% (259)
Mnt ....Musím jít zvracet... 2.5% (20)

Komentáře

1 čiko čiko | Web | 2. června 2007 v 16:04 | Reagovat

jj Van Helsing je upooooooo sguělej muck♥♥

2 vamp.girl vamp.girl | 22. prosince 2008 v 23:10 | Reagovat

to jo ten film je fajn...ale zase vyhrali lidi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama